Kvaliteet maaturismis – turismikonverentsil anti virtuaalselt üle uued ökoturismi kvaliteedimärgised EHE
29. septembril kuulutas Eesti Maaturismi Ühingu nõukogu esimees Anneli Kana üle-eestilisel Turismikonverentsil 2020 välja 17 uut EHE-märgise pälvinud turismiteenust. Lisaks uutele teenustele said EHE märgise hindamiskomisjonilt 29 pikendamisele esitatud EHE märgisega teenust. Kõige rohkem läks seekord uusi märgiseid Järvamaa ettevõtete teenustele. Mugava ülevaate EHE märgisega kvaliteetelamustest saab puhkaeestis.ee rohelisele reisijale suunatud veebilehelt.
EHE märgis ehk ökoturismi kvaliteedimärgis Ehtne ja Huvitav Eesti on tunnustus, mida antakse maapiirkondades pakutavatele kohalikku loodust ja kultuuripärandit väärtustavatele teenustele. EHE annab külalisele kindluse, et teenus on loodus- ja kogukonnasõbralik ning hea kvaliteediga. Perioodil 2015-2020 on EHE märgis välja antud kokku 86 ettevõtte 145 teenusele.
Ükskõik milline on eheda elamuse kvaliteetne sisu, on EHE märgisega ettevõtted mõelnud süsteemselt oma tegevused keskkonna seisukohast läbi: kasutavad loodussõbralikke puhastus- ja pesuvahendeid, on eeskujuks prügi sorteerimises, väldivad ühekordseks kasutamiseks mõeldud plastnõusid. Oma ettevõtte kuludes eelistatakse kohalike ettevõtete teenuseid ja tooteid impordile. Samuti kaasnevad ehedate teenustega lood kohalikust loodusest, kommetest ja ajaloost.
Seekord oli uute teenuste keskseks teemaks kohalik toit ja kultuuripärand. Põlvamaal asuva Mikko talu perenaine kutsub külastama oma liigirohket taluaeda, mis üllatab nutika taaskasutusega. Peipsimaa muuseum korraldab giidituure ja kuulsa Ivan Tšai teetseremooniaid, kus saab maitsta käbidega köetavas samovaris valminud põdrakanepiteed ning tutvuda selle kombestiku ja ajalooga. Murimäe Veinikelder Valgamaal, Otepää lähistel on kui killuke Itaaliat meie koduõues. Seal saab maitsta kohaliku viinamäe saagist valmivaid veine, töötubades omandada veinivalmistamise oskused ja soovi korral lausa päris oma vein valmis teha.
Lisaks tulid paljud EHE märgise varasemad omanikud välja uute põnevate pakkumistega. Jõgevamaal asuvas Avinurme Puiduaida töötoas saab õppida leivategu ning Pärnumaal saab Tori Siidritalus läbida siidrimeistri töötoa. Kilplaste teemapargi põnevate nimedega õpitubade nimekiri täienes kolme töötoaga ja seal saab teada, kuidas Kilplased „annavad korvi“, „lähevad küünlaga nõukotta nõu pidama“ ja mida põnevat võiks kodus leiduvast „pudi-padist“ meisterdada. Pokumaa tuli välja öömatkaga, kus loodusgiidi juhendamisel minnakse öisesse metsa, et kogeda oma meelte muutumist pimedas. Ubari loodustarkuse keskus kutsub aga Harjumaal asuvale Ubari maastikukaitsealale matkama ja mägironimist proovima.
Märgise väljaandmist koordineerib Eesti Maaturismi Ühing EASi turismiarenduskeskuse toel, tegevusi rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. EHE märgise hindamiskomisjonis esindab Eesti Kvaliteediühingut auliige Neeme Kärbo.