Kvaliteedikuu avaseminaridel selgus, et ESG on siiski ka kvaliteedijuhi laual ja kriisist aitavad lihtsamalt üle saada fokusseeritud probleemilahendus, Kaizen ja Gemba
Eesti Kvaliteediühing ja EEK Mainor tähistasid kvaliteedikuu algust üheskoos asjatundlikus seltskonnas kvaliteedijuhtide laual olevatele põletavatele probleemidele lahendusi otsides.
Kvaliteedijuhid – nagu ka teised kvaliteedi juhtimisega ehk ettevõtte jätkusuutlikkuse kindlustamisega toimetavad inimesed ettevõtetes on täna vastakuti mitmete põnevate probleemidega ja kvaliteedijuhtimise roll on just praegustel aegadel väga oluline, nagu ütles seminari avasõnades EEK Mainori rektor Andrus Pedai. Enamus meist on suuremal või vähemal määral kaasatud ESG aruandlusse, samal ajal “…on siin kõik osapooled, kaasa arvatud audiitorid ja seadusandjad õpikõveras, avastavad ja õpivad üheskoos”, märkis Anu Ruul, kestliku innovatsiooni strateeg Ruul Advisory OÜst. Kvaliteedijuhil on ESGga seonduvas temaatikas isegi eeliseid – ta on tuttav erinevate standarditega, oskab läheneda süsteemselt ja luua integratsioone, määratleda mõõdikuid ja näitajaid ning – mis väga oluline – tõlkida nn inimkeelde keerukat kantseliiti. Ka on kvaliteedijuhil head eeldused aru saada, mis ei ole ESG – näiteks kontoriprotsesside “rohestamine” või erinevad turunduslikud tegevused, mis toetavad küll rohelist kuvandit kuid ei oma sisulist tähtsust. Annika Alt Viru keemia grupist jagas enda kui kvaliteedijuhi positiivset kogemust just läbi süsteemse lähenemise ja rõhutas kvaliteedijuhi oskustekohvris olevate tööriistade tähtsust sujuvas ESG aruandluse protsessis.
Kvaliteedijuhi “tööriistakast” ja tema laiapõhjalised oskused loovad talle head eeldused muutuvas maailmas arendaja – ja kohtuniku rolli võtmiseks, ütles seminari teises pooles Janek Popell EEK Mainorist. Ja jagas enda pikaajalist kogemust erinevates ettevõtetes. Sõltumata ettevõttest on tema lemmikuks igal juhul Kaizen – ehk juhtimiskontseptsioon, milles kõik töötajad ja protsessid on eesmärgistatud pideva parendamise protsessile. Christen Puust Elcogenist nõustus ja tõi välja veel ühe olulise teema – oluline on osata muutuvas olukorras fookust seada ja muidugi on praegu üliolulised oskused muutuste juhtimiseks. Ardo Asperk Stoneridge Electronicsist jagas lisaks oma kogemust ja tõi välja, et Gemba walk on üks parimaid ja lihtsamaid tööriistu, mis igapäevaselt aitab kõikvõimalikke raiskamisi ja laisklemisi ohjes hoida. Edukas on see ettevõte, kus kvaliteedijuhtimine on täna juba loomulik töö- ja organisatsioonikultuuri osa, leidsid panelistid ühiselt. Pole vaja eraldi mõelda, kas ettevõttes tehaks 5S-i või midagi muud, oluline on, et protsessid toimiksid parimal võimalikul moel ja sujuvalt.
Nii siis on, et õnneks oleme liikunud rohepesu maailmast sisuliselt rohkem roheliseks olemise poole ja siin saab ESG abiks olla. Ja kvaliteedijuhi tööriistakastis on ning tuleb järjest juurde tööriistu, mis aitavd ettevõtteid toetada täna ja kindlasti ka homme, võttis 06. novembri kvaliteedipärastlõuna kokku Jari Kukkonen, Estonian Business School’i MBA ja täiendkoolituse juht.